„Моята улица: кубински истории” представлява уникална по рода си колекция от истории и фотографии, събрани в Куба през есента на 2009 година от трима души – българка, иранец и кубинец.
Тримата обикалят острова – Хавана, Касабланка, Сан Хосе де лас Лахас, Сиенфуегос, Тринидад, Олгин, Гибара и Сантяго де Куба – раздават фотоапарати и събират истории. Около 70 души между 15 и 50 годишна възраст прегръщат идеята да разкажат за своите улици.
„„Моята улица” е попътна, пътешественическа книга, която напомня на добрите стари road movies: тя преброжда не само географската територия на острова, но отчита и пулса му”, казва за нея един от големите съвременни кубински литературни критици Роберто Сурбано Торес, „тя не държи речи, а ни позволява да доловим шепота и полуусмивката на героите в нея. Тази книга нищо не продава, тя подарява”.
Дизайнът на книгата е дело на Райчо Станев. Книгата излезе едновременно в три версии: на български, испански и английски език.
В основата на идеята е Диана Иванова, която през 2006-а година осъществява подобен проект в България – книгата „Моята улица: 39 истории с улици” (съставители Диана Иванова и Борис Делирадев) излиза отново в издателска къща „Жанет 45”.
Диана Иванова е пътешественик, журналист, писател. Живее в София. Живяла е предимно на улици с мъжки имена – като се започне от „Хаджи Димитър” и се стигне до „Петър Парчевич”.
Бабак Салари е фотограф, живее в Монреал, Канада, роден е в Иран. Много често сменя улиците, на които живее. В момента няма своя улица.
Улисес Кинтана де Армас е счетоводител, но поет по душа. Живее в Касабланка, работи в Хавана. Никога не е напускал Куба.
"Това не е художествена литература, а документално сведение за нашите дни, които – бързи и бурни – отлитат и остават далеч от вниманието на вестниците, телевизията и пощенските картички. Тази книга е говорещо огледало, страница, която ни признава такива, каквито сме."
– Роберто Сурбано Торес, литературен критик, Хавана
"Като четеш тези истории, разбираш, че онова разказваческо чудо, наречено магически реализъм, е толкова просто и постижимо. Едни хора разказват улицата и града си, а в думите им е пълно с цветове, миризми, живот, тъга, прости чудеса. Всекидневни истории на хора, отказващи да видят света разомагьосан. Като в разказа на едно кубинско момче, което, минавайки по улицата от детството си, иска да я смали, изреже и прибере в джоба си. Такива са тези лични кубински истории, толкова естествени, толкова магически. Думи, които отварят врати."
– Георги Господинов, писател
"Кубинската улица се държи като площад. Тя е място за дребни взаимни услуги и шумно съпричастие при раждане, сватба и смърт. Тя е щастливо безвремие - островът се носи по течението без ясна политическа и дори есхатологическа перспектива. "
– Марин Бодаков, в. "Култура"
"Проектът Моята улица. За мен той е впечатляващ и нежен, прям и непредубеден, и със сигурност чувствителен – към начина, по който живеем в Куба."
– Улисес Кинтана ди Армас, Хавана
"Трябва да бъда честна и да си призная, че кубинският проект е роден от една утопия – дали можем да провокираме кубинците днес да разказват истории на нас, като на българи. Дали в този все по-еднакъв свят ние, идващите от две малки държави, почти равни по територия – запазили някакво вълнение едни към други заради хилядите общи съдби, бракове и съвместни проекти преди 89-а – можем да започнем да разказваме един на друг своите истории и в това да открием някакъв нов смисъл?"
– Диана Иванова, автор на идеята
"Обичам квартала си от дете. Тук можеш да чуеш гюрултията, с която чистят стълбището в сграда 6 и да се порадваш на смеха, на пороя от пикантни шеги и на кофите, които всяко жилище пълни, превръщайки чистенето в разточителен празник. Около три следобед под клоните на манговото дърво започват да потропват плочките на доминото - ритмична музика, която озвучава тишината чак до вечерта. Прекъсванията са, за да се обсъди някой лош ход, а дискусиите около тази любима кубинска игра продължават с дни."
Няколко от историите, поместени в книгата, можете да прочетете в "Капитал Лайт"
"Вдъхновяваща книга! Комбинирането на текст и фотографии е гениално хрумване. Текстове обичайно се публикуват само ако са създадени от автори “с име”. Този проект превръща в автор всеки един от участниците. Мисля, че проектът може да продължи в нови и нови градове. Защо не помислите за Бирмингам?”
— Ронда Уилсън, творчески директор, Фото-фестивал Rhubarb-Rhubarb, Бирмингам, Великобритания
“Превъзходна книга! Възхищавам се от идеята и от откровеността на този проект, както и от факта, че е създаден “от хората и за хората”.
Благодаря ви за това мимолетно надникване в уличния живот.”
— Пабло Сантана, фотограф
“Това е един удивителен проект – успели сте да дадете глас на хората и да им предоставите възможнот да изразят себе си и своите страсти. Това е наистина безценно. Ужасно ми харесва!”
Поздравления,
— Ники Гетгуд, www.digbeth.org
”Ясна смислова рамка, създадена със страст и желание, инстинктивна и практична едновременно. Тази рамка се е превърнала в свеобразно пътешествие за всички участници – смислено, чувствено, и, не на последно място, забавно; нейният краен резултат е едно зашеметяващо издание, което предлага ново измерение, надникване в дълбините; съавторство на огромен брой хора. Прекрасно, наистина прекрасно. Благодаря ви!”
— Сандра Хол, www.frictionarts.com