„Пойни птици“ от Владислав Христов получи Националната награда за поезия „Иван Николов“ 2025 г.
Националната награда за поезия „Иван Николов“ 2025 г. получи Владислав Христов за стихосбирката си „Пойни птици“, изд. „Ерго“, 2024. Победителят беше награден с плакет, изработен от художника Христо Гочев, придружен от парична премия в размер на пет хиляди лева.
Журито в състав Мирела Иванова, Кристин Димитрова и Георги Гочев с единодушие реши наградата да бъде присъдена на Владислав Христов за неговата стихосбирка, защото:
„Пойни птици“ успява да долови и гласовете на живите, и мълчанието на мъртвите, и невинността на хищника, и достойнството на жертвата, и лекотата на битието, и неумолимостта на второто му лице. За разлика от много други книги, тази отговаря на заглавието си. Авлигата, щиглецът, свраката, сойката, козодоят, чинката, вторачени в скромните си всекидневни нужди, са видени с научна прецизност и през техния живот прозира нашият, заедно с всичко, което сме получили и отнели от този свят. Със спокоен тон сме върнати към природата, по-мъдра от страховете и желанията на всеки от нас.“
Журито отличи със специална награда и дебютната поетическа книга на Станимир Семерджиев „Всички същества на рамото ми“, изд. Скрибенс, 2024.
Церемонията по връчването на престижната поетическа награда се състоя на 21 март от 18.00 ч. в галерия „Димитър Георгиев“ в Пловдив.
В тазгодишния конкурс, който се провежда за 28-ма поредна година, участваха 67 книги от общо 37 български издателства.
Преди да избере своя фаворит за 2025 г. журито отличи и номинира шест поетически книги (подредени по азбучен ред):
- Александър Байтошев, „Анима“, изд. Жанет 45
- Валери Валериев, „Мястото е свободно“, изд. ВС Пъблишинг
- Владислав Христов, „Пойни птици“, изд. Ерго
- Йорданка Белева, „Централна емисия“, изд. Жанет 45
- Станимир Семерджиев, „Всички същества на рамото ми“, изд. Скрибенс
- Яна Букова, „Черно хайку“, изд. Жанет 45
Националната награда за поезия „Иван Николов“ е учредена през 1994 г. от Издателство „Жанет 45“ с цел да бъде подкрепена съвременната българска поезия и литература.
Носители на престижното отличие през годините са били Христо Фотев, Константин Павлов, Вера Мутафчиева, Иван Цанев, Екатерина Йосифова, Иван Теофилов, Николай Кънчев, Калина Ковачева, Николай Заяков, Иван Методиев, Станка Пенчева, Ани Илков, Георги Господинов, София Несторова, Силвия Чолева, Георги Борисов, Красимира Зафирова, Кристин Димитрова, Антон Баев, Александър Секулов, Петър Чухов, Илко Димитров, Румен Леонидов, Марин Бодаков, Пламен Дойнов, Оля Стоянова, Йордан Ефтимов, Катерина Стойкова-Клемър, Васил Балев, Аксиния Михайлова, Красимир Вардиев, Валентин Дишев, Надежда Радулова, Цочо Бояджиев, Кръстьо Раленков, Златозар Петров и др.
Повече информация в публикацията на БТА
https://www.bta.bg/bg/news/lik/856768-vladislav-hristov-e-noviyat-nositel-na-natsionalnata-nagrada-za-poeziya-ivan-ni
Шест поетически книги бяха номинирани за наградата в
Националния конкурс за поезия „Иван Николов” 2025 г.
На днешния ден, 28 февруари, който е и рожден ден на патрона на наградата Иван Николов, обявяваме излъчените от журито номинации. Те са избрани сред предложените за участие в конкурса общо 67 книги с поезия, издадени от 37 български издателства в периода от 1 октомври 2023 до 31 декември 2024.
Журито е в състав: Мирела Иванова – председател, Кристин Димитрова и Георги Гочев.
Списъкът с номинираните включва следните поети и стихосбирки, със съответните аргументи за номинацията:
Александър Байтошев, „Анима“, Жанет 45
„Анима“ на Александър Байтошев завладява с непосредственото си емоционално въздействие. Смайващо е откритото говорене за страданието, което не може да се сведе до конкретна травматична случка в миналото. За онова страдание, различно от депресията, което е образувало порочен енергиен кръг с
живота, което черпи от живота и се е превърнало в източник на живот.
Валери Валериев, „Мястото е свободно“, ВС Пъблишинг
„Мястото е свободно“ от Валери Валериев се отличава със смесването на две редки за поезията и в частност за българската поезия средства: от една страна, това е иронията, а от друга – пунктуалността. Резултатът е усещане, че онова, за което искаш да си най-точен и коректен – отговорът на въпросите кой си, какъв си и как си, ти се изплъзва най-много и винаги е нещо друго.
Владислав Христов, „Пойни птици“, Ерго
„Пойни птици“ от Владислав Христов успява да долови и гласовете на живите, и мълчанието на мъртвите, и невинността на хищника, и достойнството на жертвата, и лекотата на битието, и неумолимостта на второто му лице. За разлика от много други книги, тази отговаря на заглавието си. Авлигата, щиглецът, свраката, сойката, козодоят, чинката, вторачени в скромните си всекидневни нужди, са видени с научна прецизност и през техния живот прозира нашият, заедно с всичко, което сме получили и отнели от този свят. Със спокоен тон сме върнати към природата, по-мъдра от страховете и желанията на всеки от нас.
Йорданка Белева, „Централна емисия“, Жанет 45
Поетическата книга на Йорданка Белева „Централна емисия“ е едно от най-човечните четива, на които можем да попаднем в ожесточения напоследък въздух. Авторката не се изкушава от леснината на унищожителното отрицание, но не прави и обратното, не идеализира отминалото, а е избрала неподражаемо сложния и смислен начин да съгради своя поетична и ценностна територия, която не остава самовлюбено при фойерверка на хрумванията си, не стига прибързано до самоцелни поанти, а избира почерка на бавното и търпеливо приобщаване. Цялостна книга, която ненатрапчиво и милостиво ни въвлича в озарения си свят.
Станимир Семерджиев, „Всички същества на рамото ми“, Скрибенс
Дебютната поетична книга на Станимир Семерджиев „Всички същества на рамото ми“ изненадва с неподражаемия си модерен език, на който са назовани болезнените събития, преживявания и опитности на съвременността. Едновременно чувствена и мъдра, впечатляваща с различието си книга на млад автор, която разговоря с интелигентните читатели на всяка възраст и ги превръща в съучастници в едно радостно словесно откривателство.
Яна Букова, „Черно хайку“, Жанет 45
„Черно хайку“ от Яна Букова не е за лиричните души, които искат да си помечтаят над няколко любовни рими. Книгата работи с идеосинкретична поетика, удря тежко, като твърд предмет – и точно както физиката обяснява – при смяна на фокуса този предмет изчезва в пространствата между атомите си,
за да се сглоби в нова същност чрез постулатите на друга наука. Дзен коани, кликбейт новини, исторически странности, цитати от стихотворения, философски тези и бележки от фракталната геометрия построяват един метасвят, сякаш словесен макет на съществуващия, чиято същина съдържа вселенската самота на човешкия копнеж за смисъл.
(Заб. Списъкът е по азбучен ред на авторите. Линк към протокола за решението на журито.)
По регламент в конкурса нямат право да участват книги с „избрано и/или събрано съдържание“, а също и „съдържащи наред с лирическите текстове и такива от други литературни жанрове“. Поради тази причина някои от изпратените за разглеждане книги не са били предложени на журито за обсъждане.
При обсъждането комисията е взела решение от конкурса да бъдат изключени и книгите, редактирани от членове на журито. Това са „Хляб, любов и други ангели“ от Станислава Станоева (с редактор Мирела Иванова) и „Как ни спасяват природните закони“ от Оля Стоянова (с редактор Кристин Димитрова).
В протокола (прилага се) се отбелязва: Правим това със съжаление, защото вярваме във високата стойност на книгите, но сме наясно, че не бихме могли по друг начин да изчистим каквито и да било съмнения в безпристрастността на оценката ни.
Журито е взело също така решение по време на официалната церемония по връчването на голямата награда да се почете участието в конкурса на покойния вече Захари Захариев с възпоменателни думи за него и книгата му „Дзен пиян“.
Носителят на наградата „Иван Николов“ ще бъде излъчен измежду шестте номинирани книги при повторно заседание на журито.
Наградата ще бъде обявена и връчена на победителя в конкурса на тържествена церемония, която ще се проведе в Пловдив на 21 март 2025 г. от 18:00 часа в галерия „Димитър Георгиев“ (ул. Съборна 23, Старинен Пловдив).
ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ
В НАЦИОНАЛНИЯ КОНКУРС ЗА ПОЕЗИЯ „ИВАН НИКОЛОВ“
Националната награда за поезия „Иван Николов“ е учредена от Издателство „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията. Наградата се финансира от издателство „Жанет 45“ и се връчва ежегодно, на конкурсен принцип.
Важно е в самото начало да се отбележи настъпилата промяна в календарния график на наградата. Тя вече ще се връчва не в края на всяка година, както беше досега, а в навечерието на Световния ден на поезията – 21 март.
В новото 28-о издание на конкурса имат право да участват автори на лирически книги, написани на български език и издадени в периода 1 октомври 2023 – 31 декември 2024.
Приеманите за разглеждане в конкурса стихосбирки трябва да бъдат издадени от български или чуждестранни издателства на български език. В конкурса могат да участват и книги, издадени от авторите им, стига изданията да имат ISBN, да са на български език и да влизат в ука́зания по-горе период.
Книгите могат да бъдат изпращани до организаторите както от издателствата, така и от авторите им. Те се изпращат в три екземпляра, съпроводени с писмо (със свободен текст), но задължително включващо адрес, телефон и имейл за контакт с изпращача.
В конкурса нямат право да участват:
– антологични книги, книги с избрано и/или събрано съдържание, както и преиздадени стари, със същото или с ново заглавие;
– книги, съдържащи наред с лирическите текстове и такива от други литературни жанрове;
– книги, които са в електронни, аудио, мултимедийни и други неконвенционални издателски формати.
Адрес за изпращане на книгите:
Издателство „Жанет 45“
4004 Пловдив, бул. „Ал. Стамболийски“ 9,
ЗА КОНКУРСА „ИВАН НИКОЛОВ“
За допълнителна информация: тел. 032/60 90 90
Краен срок за изпращане е 31 януари 2025 г. включително.
Съставът на тричленното жури ще бъде публично оповестен заедно със списъка с номинираните от него книги в началото на м. март 2025 г.
Официалната церемония за обявяване на победителя в конкурса ще се проведе на 21 март 2025 г.
Наградата е пластика на художника Христо Гочев, диплом и парична премия в размер на 5000 лева. Статутът на наградата е публикуван на сайта на Жанет 45 (линк)
Иван Николов (1937 – 1991), на когото е посветена литературната награда, е поет, журналист и преводач на поезия. Автор е на над 20 книги, известен е и с брилянтните си преводи от руски на произведения на Александър Пушкин, Сергей Есенин, Марина Цветаева, Булат Окуджава и други.
Носители на наградата през годините са били: Христо Фотев, Константин Павлов, Иван Цанев, Екатерина Йосифова, Иван Теофилов, Николай Кънчев, Калина Ковачева, Николай Заяков, Иван Методиев, Станка Пенчева, Ани Илков, Георги Господинов, София Несторова, Георги Борисов, Силвия Чолева, Кристин Димитрова, Антон Баев, Александър Секулов, Петър Чухов, Илко Димитров, Румен Леонидов, Марин Бодаков, Пламен Дойнов, Оля Стоянова, Йордан Ефтимов, Катерина Стойкова, Васил Балев, Аксиния Михайлова, Красимир Вардиев, Валентин Дишев, Яна Букова, Надежда Радулова, Цочо Бояджиев, Кръстьо Раленков, Златозар Петров и др.
Актуална информация ще бъде публикувана на официалната страница на кокнкурса в социалната мрежа facebook: Национална награда за поезия „Иван Николов“.
Златозар Петров бе отличен с Националната награда за поезия „Иван Николов“ 2023 г. за книгата „Отдалечаване на ангела“.
Фотограф: Ванеса Попова
Националната награда за поезия „Иван Николов“ 2023 г. получи Златозар Петров за стихосбирката си „Отдалечаване на ангела“, изд. „Жанет 45“, 2023. Победителят беше награден с плакет, изработен от художника Христо Гочев, придружен от парична премия в размер на пет хиляди лева.
Журито в състав Гергина Кръстева, Мирела Иванова и Иво Рафаилов с пълно единодушие реши наградата да бъде присъдена на Златозар Петров за неговата стихосбирка, защото:
„Гласът в тази поезия, точно като делфинът от стихотворението „Уличен телефон“, пее и играе над водата, докато с томителна неистовост всъщност се носи към дъното на океана. Мрачната, далечна страст на това писане е прорязана от белезите на тъпи и тъкмо затова – безпощадни остриета. В свят, натровен от всевъзможно дърдорене, никнат само глухи иронични флиртове с възможността езикът да създава образи. И стиховете прииждат – здрачни и апокрифни, в опит да измолят последна милост за положеното върху дланта на Господ сърце.“
Церемонията по връчването на престижната поетическа награда се състоя на 15 декември от 18.00 ч. в галерия „Димитър Георгиев“ в Пловдив.
В тазгодишния конкурс, който се провежда за 27-ма поредна година, участваха 63 книги от общо 24 български издателства.
Преди да избере своя фаворит за 2023 г. журито отличи и номинира шест поетични книги (подредени по азбучен ред):
- Ани Илков, „До края на смъртта“, Издателство за поезия ДА, 2022
- Виолета Кунева, „Кучето на Персефона“, Издателство „Жанет 45“, 2023
- Галина Николова, „Въображаеми градини“, Издателство за поезия ДА, 2022
- Златозар Петров, „Отдалечаване на ангела“, Издателство „Жанет 45“, 2023
- Ина Иванова, „Нещата, за които мълчим“, Издателство „Жанет 45“, 2022
- Катя Димитрова, „Плач по всички жени преди мен“, Издателство „Жанет 45“, 2023
Част от номинираните автори присъстваха на церемонията, получиха грамоти и прочетоха свои стихотворения.
Националната награда за поезия „Иван Николов“ е учредена през 1994 г. от Издателство „Жанет 45“ с цел да бъде подкрепена съвременната българска поезия и литература.