hide

13.99 лв.
12.59 лв.
Извън наличност

Дневник на една лоша година

Автор
Превод от
английски език
Редактор
Жени Божилова
Оформление
Корица
Мека корица
Корична цена
13.99 лв.
Брой страници
236
Издадена на
03.2011
ISBN
978-954-491-681-7


“Чудото на тази книга е че е дълбоко ангажираща, саркастично-забавна и съвършено лесна за четене.“
— The New York Review of Books

„Възхитително модулирано сливане на различни гледни точки. . . Кутси е забавен, освободен от всякакво напрежение и свирепо-разобличителен в този проницателно-чаровен роман за измама и вярност, срам и безчестие, престъпление и наказание, красота и добросърдечност.“
— Booklist

„Дневник на една лоша година” излиза през 2007 г. и засега е последната книга на Джон Максуел Кутси, двукратен носител на наградата „Букър” и Нобелов лауреат за литература. Книга, защото определението роман едва ли би било най-точното за това произведение.
 
Ако не шедьовър, този негов литературен триптих е най-малкото дело на голям майстор. Всяка страница от книгата е разделена отначало на две, а после на три части, но това разделяне не бива да смущава читателя, тъй като страниците се четат с по-голяма лекота, отколкото изглежда на пръв поглед. Единственото нещо, което би могло да разсее четящия, е чисто техническата особеност на
самото накъсване и белите полета между частите, но структурата е добре овладяна, а темите - сръчно и страстно поднесени. Книгата включва в себе си есета, в които Кутси изказва личното си и категорично мнение по всевъзможни
въпроси на нашето време – от птичия грип до Гуантанамо, от тероризма до педофилията — както и два дневника, които малко или много се свеждат до две любовни истории или по-скоро до два любовни проблема, поднесени от различни гледни точки. Макар и полифоничен, текстът звучи директно дори когато трите пласта се застъпват и за момент някоя от историите надделява над есетата, които стоят в началото на всяка страница като непоклатим стълб на книгата.

От другите две части обаче изниква образът на човека Кутси – тих и меланхоличен възрастен мъж, който реди своята лична изповед редом с огорчението, което изпитва от нашето съвремие, от модерната грубост в езика, в музиката, в човешките обноски. Тоест Кутси в едно минималистично, почти безсюжетно проявление, но същият голям писател какъвто го знаем от „В очакване на варварите” и „Позор”.
— Иглика Василева

"Преди да се зачете в романите му, човек лесно може да си състави грешна преценка за Дж. М. Кутси. Роден в Южна Африка преди 71 години, писател, преподавал литература в елитни американски университети, нобелист, защитник на правата на животните и яростен критик на апертейда и "войната срещу терора"... Само че Кутси не се вписва в типичния образ на ляв интелектуалец, критикуващ Буш и капитализма. Той е толкова "ляв", колкото е бил "десен" Достоевски на времето. Кутси пише романи, за да постави идеи и морални позиции в ситуация на изпитание. Не се страхува да бъде "разсъдъчен". И в крайна сметка тази разсъдъчност хваща за сърцето."

Бойко Пенчев, Капитал Лайт