Както красноречиво говори заглавието, книгата на Бойка Асиова е написана в добрите стари патриархални традиции на българския къс разказ. Към това трябва да прибавим, че в същото време "Мъжко можене" е книга за тези традиции. Позицията на авторката е подплатена на различни равнища – от лексикалните и стиловите особености на повествованието през спецификата на фабулирането до избора на темите и фигуративните акценти. Изобщо това е една дълбоко последователна в своите избори книга, в която апетитът към живота и мисълта за смъртта непрекъснато се срещат. Впрочем, мъжкото можене изглежда единствената възможност да се противостои на смъртта.
"Страниците на книгата на Бойка Асиова са осеяни с бисери. Не само от думи-метафори, цели изрази метафори, понятия метафори. Езикът й е толкова жив, сякаш усещаш как размърдва съзнанието и душата ти.
[...] Който прочете книгата на Бойка Асиова, ще има още едно огнище, на което ще може да стопли и съживи душата си. Тази книга е молитва за живот и здраве, за любовта, която съешава и ражда деца и смисъл."
Никола Радев
"Това не е обикновена книга. Бойка Асиова не разказва просто истории, а оплита историите. Езикът е жив и гъвкав, сякаш непрекъснато търси най-точната дума и всяка следваща фраза се оказва още по-точна, по-удачна. Получава се едно наслагване на фраза върху фраза, на история върху история. След това идват гледките – планини, стаи, препълнени с вещи, случайно доловени жестове, които всеки разчита по своему."
Оля Стоянова, в. „Дневник”
"Не мога да не се спра на езика, с който си служи авторката – сочен, богат, изпълнен със специфична мелодика и истински български аромат. Сам по себе си той дава подробна характеристика на героите от разказите й, което не е чудно – Бойка Асиова е родена в Разлог и прекрасно познава оригиналните личности, за които пише. Чудното е, че тези характери можем да припознаем във всяко кътче на България. И това е потвърждението на нейния талант."
Мая Матова, в. „Русия днес”
„Мъжкото можене” включва 32 разказа, които веднъж зачетеш ли, спиране няма. Историите ни връщат години назад, но увличат със задъхващите страсти, погълнали героите. Наред с любови и омрази Асиова припомня и позабравената днес добрина, тази, „която гнезди в дете и в стар човек”.
Колкото до мъжкото можене, то е точно това, за което се досещате. Но въпросът е да се замисли човек дали зад него не стои силна и упорита жена. Тя може да бъде Атлаза, Бела Рада, невеста Калина или девойчето Невена. Но все е онази истинска българка, която винаги е била меката постеля”, „вътрешният джоб на мъжа”.
Станко Нацев, в. "Всичко за дома”
"Със „Сребърна пара”, „Да излъжеш дявола”, „Мир вам, сто врабчета” и сега - „Мъжко можене” Бойка Асиова източва съвременната нишка на една проза, която се окълбява малко странно и самотно сред неспиращите потоци от всякакви белетристични сплетения, разливи и игри днес. Нейното можене в прозата действително е мъжко – с поклона й пред естествеността и автентичността на световете и хората, които изобразява: предишни и сегашни, исторически, битово и социално-психологически неизмислени, но уедрени, орелефени като типологически символи, като изповедници на здрав български и дълбоко човешки житейски кодекс."
Димитър Танев, сп. „Тема”