Малката Божана – навсякъде все така ѝ викаха. Ама това „малката“ започна да ѝ омръзва, даже да я ядосва. Докога ще е все така „малка“? Ами че тя вече може да върши САМА толкова много неща: да се съблича и облича, да пуска и спира телевизора, да си мие зъбките, да приготвя сок от портокали или мандарини на бабината сокоизстисквачка, да пасира картофи и да прави пюре, елегантно да подрежда за гостите чаши, чинии, салфетки. Вечер си прибираше играчките, макар че най-голямо удоволствие за нея беше да ги разхвърли из цялата стая. Познаваше всички букви, пишеше САМА името си („Божана“ – ама без това дотегливо „малката“). И английски думи знаеше, и да брои до двайсет, даже и повече! Стигаше спокойно до двайсет и девет, след което се поспираше и хитро промърморваше: „двайсет и десет“. Знаеше си Божана, че тук възрастните ще я поправят с тяхното си измислено „трийсет“. Ама защо? Щом след девет следваше десет, защо след двайсет и девет да не идва двайсет и десет. И само това ли? Наскоро дори приготви торта! Сама, съвсем сама! Който не вярва, да заповяда да хапне от нея – тя е в хладилника на баба Божана...
Малката Божана започва да пише още на една годинка – основно по листовете на баба си. Жалко че по онова време все още никой не може нищо да й разчете. Тъй като е много любопитна, тя се интересува от всичко: от цветята и животните в двора, от книжките, които й четат мама и татко, от всички интересни неща между земята и небето. И така, както си разговарят с баба й по най-различни въпроси, двете неусетно написват първата книжка, озаглавена „Малката Божана в нощта на чудесата“. Тя излиза в деня, когато Малката Божана навършва три години. Съвсем скоро след нея се появява и втората – „Малката Божана в деня на боклуците“, която разисква по-сериозни теми. На Малката Божана тази игра толкова ̀и харесва, че не дава мира на баба си. Затова с помощта на фантазията двете отново се впускат в пътешествие – този път из подводния свят.
Божана Апостолова е българска писателка, авторка на девет стихосбирки и три романа. Писала е за деца и преди; но когато на бял свят се появява внучката ̀и Божана, тя изведнъж се превръща в нейния най-важен литературен герой. А също и „съавтор“, с когото се работи леко и щастливо. И тъй, днес пред вас е третата книжка от поредицата за Малката Божана. Както по всичко личи, двете Божани надали ще спрат дотук.
Костадин Чонов е съпруг на баба Божана и горд носител на титлата Дядо на малката Божана. Уважаван журналист, от две години насам той е оставил настрана книгата за собствените си патила, защото е пръв читател на приказките на двете Божани. А първият читател, деца, дето е прочел книжката преди тя да се отпечата и да стигне до вас, се нарича редактор. Редакторът има право дори да не хареса някоя дума и да предложи друга на нейно място. Но разбира се, само авторките могат да я заменят, и то ако и двете са съгласни. Редакторът винаги получава и първия автограф.
Костадин Костадинов e художникът, чиито приказни илюстрации оживяват фантазиите на двете Божани. Роден е и все още си живее в чудното село Белозем близо до град Пловдив. Учил се е да рисува в Художествената гимназия в Пловдив и в Академията в София. Защото за да си добър в това, което работиш, освен талант трябва и много да си учил. И тъй като той е много добър художник, а и винаги се съгласява да полети подир фантазията на авторките, може спокойно да му викате художникът на Божаните.
Интересно:
По книгата „Малката Божана в подводния свят“ бе създадена интерактивна книжка „Малката Божана в подводния свят“, приложение разработено специално за iPad.
Проектът за интерактивна книжка за мобилни устройства е създаден изцяло върху сюжета и визията на едноименната книга „Малката Божана в подводния свят“ на Божана Апостолова, обогатявайки я с разнообразни интерактивни звукови ефекти, музика, образователни и забавни елементи и анимации. Приложението е разработено специално за iPad и се предлага на български език, като всяка една от 32-те интерактивните страници на книгата ще позволява на детето само да избира между различни разнообразни интерактивни функции: да чете, слуша, опознава герои и ситуации, използвайки сензорния екран на устройството.
Освен това почитателите на „Малката Божана“ ще могат да избират да четат сами текста или да слушат четец (нежен женски глас), който разказва историята, докато показалец следи текста. Интерактивната книжка дава възможност на малките читатели сами да избират звукови ефекти, да посочват думи/предмети, които да заучават, като слушат или прочитат показания точен начин на изписването на избраните думите и да избират и активират любими анимирани герои от приказката.
ИК Жанет 45 ще продължи обогатяването на книжката чрез обновяване и допълване на нови звукови ефекти, добавяне на допълнителни активни думички, както и превеждане на различни езици.
Повече за интерактивната книжка: тук
Отворете iTunes за да разгледате, закупите и свалите приложението:
https://itunes.apple.com/us/app/malkata-bozana-v-podvodnia/id929924177?mt=8