hide

Жанет 45 представя ГЛАДНИЯТ ПРИЛИВ от Амитав Гхош

Превод от английски Герасим Славов
Оформление Люба Халева
(част от Индийската поредица)

26 април 2018, четвъртък, 19:00
Галерия Кредо Бонум, ул. Славянска 2, София
(вход откъм Бенковска)

Предстaвят:

Митко Новков (литературен критик)
Елена Щерева и Николай Янков (индолози и пътешественици) 
Герасим Славов (преводач)

Отзиви:

„Великолепен роман. . . амбициозен, поглъщащ, ярък и дълбоко вълнуващ. . . Едно сериозно размишление върху смисъла и границите на понятието човек.“
— Sunday Times (London)

„Прозата му притежава смайваща интелектуална яснота. . . удивителен.“
— The Nation

„Една Конрадова експедиция, един Форстъров сблъсък между западните очаквания и индийската реалност. . . Гхош удържа разказа в съвършен баланс между световете на езика и тишината.“
— The Guardian

„История, която е достойна за своя разказвач – от нея те побиват тръпки.“
— India Abroad

„Амитав Гхош е начело на моя личен списък от автори, които бих искал да са по-добре познати на читателите по цял свят. . . многопластов, затрогващ сюжет. . . вещ в своите наблюдения, поетичен в описанията на природата и проницателен в анализа на силите, които са формирали този регион.“
— Seattle Times

„Чувствен. . . В своята изящна, поривиста проза Гхош разказва за любов, култура и борба за оцеляване на фона на разрушителната природа.“
— New York Post

„Прекрасно, могъщо произведение с необичайна историческа проницателност.“
— Читра Дивакаруни

„Омагьосваща творба – романтична, приключенска, морално извисяваща. . . с разкошна атмосфера, драматична и провокативна.“
— Atlanta Journal-Constitution

„Този еко-роман изобилства от социални и исторически детайли. Център на действието е делтата на река Ганг, където всеки остров е собствена вселена.“
— New York Times Book Review, избор на редактора

„В преплетените водни пътища на Сундарбан Амитав Гхош е открил чудесна метафора за вплитането на човешката с естествената история, на миналото с настоящето. Романът му изпълнява една рядка задача – да постави обичайните ни тревоги в нов и стряскащ контекст.“
— Андреа Барет

„Величествено пресъздаване на Сундарбан – винаги различен, никога един и същ. . . драматичен мизансцен, който се превръща в тайнствено живо присъствие в тази ярка приключенска история на необикновено надарения индийски писател Амитав Гхош.“
—Питър Матиесен

„Един от разтърсващите му аспекти. . . е че тук човек може да види както старата, така и новата Индия. . . Естественият свят притежава своите изкушения, а едно от най-големите е красотата му, която Гхош ярко пресъздава.“
— Chicago Tribune

„Омайващ. . . Гхош вгражда в своите истории необикновена интелигентност и чувство за емпатия.“
— Globe and Mail (Toronto)

„Един от най-ерудираните писатели в днешна Индия.“
— Village Voice

За автора:

Амитав Гхош (1956) е роден в Калкута и израства в Индия, Бангладеш и Шри Ланка. Учи в Делхи и Оксфорд, преподава и сътрудничи на много списания. От 1999 г. е преподавател в колежа „Куинс“ в Ню Йорк, а от 2005 г. е гостуващ лектор в Харвардския университет.

Дебютният му роман „Кръгът на разума“ излиза през 1986 г., последван от „Линиите на сянката“ (1988), „Хромозомата Калкута“ (1995), „Стъкленият дворец“ (2000) и „Гладният прилив“ (2004). През 2008 година излиза „Море от макове“ (включена в краткия списък на наградата „Ман Букър“) – първият том от нашумялата трилогия „Ибис“, включваща още „Река от дим“ (2011) и „Потоп от огън“ (2015). Трите книги описват събитията от първата половина на XIX век, непосредствено преди Опиумните войни, проследявайки колониалната история на Азия. Относно трилогията в едно интервю авторът споделя: „Книгите не бяха замислени по този начин, но впоследствие си дадох сметка, че винаги съм се интересувал най-много от това – Бенгалския залив, Арабско море, Индийския океан, връзките и обвързаностите между тези региони“.

Амитав Гхош е автор и на няколко публицистични книги и сборници с есета, засягащи най-разнообразни теми като фундаментализма, историята на романа, египетската култу
ра и литературата. Носител е на една от най-престижните литературни награди във Франция, Prix Médicis étranger, на наградата на Индийската национална литературна академия Sahitya Akademi, на британския приз за научна фантастика Arthur C. Clarke, както и на израелската Dan David Prize за изключителни литературни постижения.

Гхош живее в Ню Йорк със съпругата си Дебора Бейкър и двете им деца, Лайла и Наян.