hide

ИК "Жанет 45" и Mojito Plovdiv ви канят на премиера на "Белият тигър"
от Аравинд Адига

Превод от английски Маргарита Дограмаджян
под редакцията на Жени Божилова
Оформление Райчо Станев

16 декември 2009 (сряда), 18:30
Mojito Plovdiv (ex-Planet Club)
Пловдив, ул. "Иван Андонов" 5
(до Търговската гимназия)

Представят:
Митко Новков (литературен критик)
Маргарита Дограмаджян (преводач)
Жени Божилова (редактор)
Райчо Станев (оформител)
Манол Пейков (издател)

"Белият тигър" е премиерната книга от новата "Индийска поредица" на ИК "Жанет 45".

За книгата

„Белият тигър” на Аравинд Адига е една от най-силните книги, които съм чел от десетилетия насам. Без преувеличение. Дебютът на индийския журналист от Мумбай ми дойде като ритник в главата... Един невероятен и яростен роман за несправедливостта и властта.
— Deirdre Donahue, USA Today

Аравинд Адига е четвъртият романист, печелил “Букър” с дебютен роман − “Белият тигър” − в 40-годишната история на наградата. Адига е и вторият дебютант-романист, роден и живеещ в Индия, удостоен с отличието (другият автор е Арундати Рой с “Богът на дребните неща”, 1997).

“Белият тигър” бе определен от журито като “неустоим, яростен, изпълнен с черен хумор роман за издигането на един човек от затънтено и бедно село до горните нива на социалната йерархия”, а също като “нелицеприятен портрет на Индия от дъното до върха.”


За автора

Аравинд Адига, който от дете мечтае за стане писател, е роден в Мадрас през 1974. В момента живее в Мумбай. Той стана петият индийски автор, носител на “Букър”, нареждайки се сред автори като В. С. Найпол, Салман Рушди, Арундати Рой и Киран Десаи.

Адига, който е работил като репортер и анализатор за Файненшъл Таймс, смята, че критическият поглед на автори като Балзак, Флобер и Дикенс е помогнал на френското и английското общество през ХІХ в. да станат по-добри.

“Във време, когато Индия се готви, заедно с Китай, да поеме контрола над света, за автори като мен е много важно да подчертаваме бруталната несправедливост на индийското общество. Тъкмо това се опитвам да правя. Аз не нападам страната си, това е един дълъг процес на самопознаване.” – каза Адига при връчването на наградата “Букър”.