hide

ИК "Жанет 45" ви кани на премиерата на „Пловдивска енциклопедия” от Георги Райчевски.

Този труд представя всички по-известни личности и институции, свързани с историческата значимост на града. Това, което другаде и при други условия е плод на дейността на престижни научни колективи, разполагащи с множество сведения и солиден бюджет, в Пловдив е извършено от един-единствен човек. Нистина паметно дело!

26 ноември 2009 г. (четвъртък), 17.15 ч.
Пловдив, НБ „Иван Вазов

Георги Райчевски е роден през 1939 г. в Кърджали.
Завършва журналистика в Софийския университет. Професионалната си кариера започва на длъжност литературен сътрудник в редакцията на вестник "Нов живот"’ в родния си град. Две години е щатен кореспондент на Радио София. От 1968 г. живее и работи в Пловдив. Дълги години е редактор в културния отдел на всекидневния вестник "Отечествен глас"’. За по-кратко време работи като редактор в Радио Пловдив и като кореспондент на БТА. Той е основател, преди повече от 25 години, и първият редактор на вестник "Пловдивски университет", който излиза и досега.
През тези години изцяло посвещава журналистическото си и публицистично перо на темата "’Пловдив". През 1982 г. е отпечатана първата му документална книга "Завинаги в сърцата ни", следвана от "До златната звезда". Изключително сериозен принос към летописа на града е неговата "Пловдивска енциклопедия" (близо 400 страници), претърпяла три издания. С особена популярност се ползва другата му книга дневникови записи "Грандкафе “Кристал’’, излязла също в три издания. Към тези заглавия трябва да се прибавят и книгите "In memoriam"’ – литературни портрети на изтъкнати пловдивски интелектуалци, документалния роман-хроника "Време на надежди" – за периода от Първото българско земеделско-промишлено изложение (1892) до Балканската война (1912), родовата хроника "Майстор Славо", сборника "Пловдивските кметове"(в съавторство) от Освобождението (1878) до днес, както и книгата "Почетните граждани на Пловдив".За журналистическото и публицистичното му творчество е удостоен с „Почетен знак на Пловдив”, а през 2006 г. получава и Голямата награда „Йосиф Хербст” на СБЖ за цялостен принос към българската журналистика.