На тазгодишното десето юбилейно раздаване на наградите "Хр Г. Данов" бяха номинирани 12 книги на ИК "Жанет 45", а четири спечелиха награди.
Всички пет предложения в категория "Българска художествена литература" бяха книги, издадени от "Жанет 45". Наградата бе присъдена на Свобода Бъчварова за тритомния й документален роман "По особено мъчителен начин". Останалите четири номинирани книги са: "Тук съм" – мемоарите на Станка Пенчева, "Захвърлен в природата" от Милен Русков, "Линия" от Велизар Николов и "Бавно" на Мирела Иванова.
За хуманитаристика беше отличен Светлозар Игов с "Бай Ганю" и бай Ганю (Загадъчната творба на проблематичния българин)".
Яна Левиева получи наградата "Изкуството на книгата" за художественото оформление на "Чудовище вкъщи" от Виктор Самуилов. А сред номинациите бяха Капка Кънева за оформлението на „Пъстри приказалки”, както и Греди Асса за "Бавно" на Мирела Иванова.
Станка Пенчева спечели в категорията за детска литература със "Зелената Жози", където бяха номинирани и „Пъстри приказалки” на Мая Дългъчева, и „Кухненски слон” на Красимир Машев.
За цялостен принос бе отличен философът и преводач доц. Генчо Дончев; Любомир Илиев бе награден за превода си на "Човекът без качества" от Роберт Музил, а "Български книжици" отново получи приза за книгоразпространение.
Наградите бяха раздадени на 29 май в къщата музей на Христо Г. Данов по време на инициативата "Пловдив чете", която тази година продължава до 3 юни.
Националната награда “Христо Г. Данов” е учредена през 1999 година от Министерството на културата, Национален център за книгата и община Пловдив във връзка с провеждането на “Европейски месец на културата”.
Наградата се присъжда ежегодно по случай 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, за принос в националната книжовна култура през предходната календарна година.
Наградите се определят на конкурсен принцип, а отличията се връчват на тържествена церемония в Пловдив. Наградата представлява малка пластика, диплом и парична сума.