hide

Михаел Крюгер е един от най-значимите съвременни немскоезични поети. Още с първата си стихосбирка през 1976 година той влиза в литературата с неповторим глас, поставящ въпросите на своето време, като мощната му поетична енергия се превръща и в част от техния отговор. Защото поезията му сама създава време, тя носи лично време, което става историческо, и историческо, което се оглежда в личното; съдържа усетено, значимо, изгубено, намерено, преживяно, новородено, подарено на читателя време. поетът се разхожда с нас във вътрешността на мига и в пейзажите на мисълта, където ежедневното среща необичайното и се превръща в неповторимо.
Приятел на Елиас Канети, издател на Илия Троянов и на Пенка Ангелова, ценител на Николай Кънчев, неуморим рицар на поезията, със списанието си “Акценти” Михаел Крюгер е отдавна познат като име в България, а благодарение на съвместните усилия на Гьоте институт и ИК „Жанет 45”, както и на чудесния превод на поетесата Цвета Софрониева, той вече може да бъде прочетен у нас не само от германисти.
Изящното томче със заглавие „Рисунките на вятъра” – оформено блестящо от художника Христо Гочев – съдържа стихове на Крюгер от различни периоди и е един прозорец към случилото се в немскоезичната поезия през последните десетилетия.
Подредбата на стиховете в тази книга следва стихосбирката на Михаел Крюгер Дронте, издадена от „Ханзер” в Мюнхен през 1985 г., и издадените от „Зюркамп” във Франкфурт Архиви на съмнението (събрани стихотворения, 2001) и Миг преди бурята, 2003.