hide

15.00 лв.
12.75 лв.
 

Седем кратки беседи по физика

Преводач
Превод от
италиански език
Редактор
стилистична редакция: Кети Иванова, Георги Мичев, научна редакция: Петър Тодоров
Оформление
Корица
Мека корица
Корична цена
15.00 лв.
Брой страници
96
Издадена на
12.2017
ISBN
978 619 186 384 6

Тези беседи са предназначени за читатели, на които съвременната наука е слабо позната или съвсем чужда. Взети заедно, седемте глави представляват бърз преглед на някои от най-значимите и интригуващи аспекти от голямата революция, настъпила във физиката през XX век, и главно на въпросите и загадките, породени от нея. Защото науката ни дава представа как най-добре да разбираме света, но и ни показва необятността на всичко, което още не сме си изяснили.

Първата беседа е посветена на общата теория на относителността на Алберт Айнщайн, „най-красивата от съществуващите”. Втората – на квантовата механика, в която се коренят някои от най-объркващите въпроси на днешната физика. Третата се занимава с Космоса, със строежа на Вселената, която обитаваме. Четвъртата е за елементарните частици. Петата разглежда квантовата гравитация и полаганите в момента усилия да се съберат в едно великите теории от миналия век. Шестата е за вероятността и топлинното излъчване на черните дупки. Последният дял от тази книга, наместо заключение, се връща към нас самите и се пита как би трябвало да мислим себе си на фона на чудния свят, описан от физиката.

 

„Карло Ровели е надарен с рядката вещина да предава най-сложните научни теории в разбираем и увлекателен вид.“  
— The Guardian

„Тази книга допринася за припознаването на науката като неразривна част от културата ни. И именно понеже е такава, четем ненаситно за общата теория на относителността както ненаситно слушаме Моцарт или гледаме Леонардо.“ 
— Il fatto quotidiano

„Беседите не се стремят да ни „преподадат“ основните положения от великите открития на физиката през XX век. При все това те успяват да запленят дори незапознатите с теорията на относителността, квантовата механика и гравитация, архитектурата на Вселената, елементарните частици и черните дупки. Защото разговарят с нас като с равни.“ 
— Semana

„Тази очарователна книга от Карло Ровели, италиански теоретичен физик, се вглежда във физиката като в постоянно променящ своя облик поход към по-доброто разбиране на нашата Вселена, а не като сбор от неизменни природни закони. Тези седем беседи са радостна прослава на чудото на науката.“ 
— Publishers Weekly

„Ровели е убеден, че науката очарова неспециалистите, стига да им се обясни както подобава. Успехът на книгата му подсказва, че може и да е прав. Поетичните и облекчени от специализирани понятия Седем кратки беседи по физика се превърнаха в най-бързо разпродадения научен дебют за всички времена на издателство Пенгуин.“ 
— The Spectator

„Ако реалността е танц, то този човек е Нижински.“
— The Times

„Книгата, започната като поредица от три статии за неделното издание на италиански вестник, е елегантно написана в чиста, стегната проза. Илюстрирана със семпли диаграми, тя щадящо прескача математическите уравнения... Дори така понятия като разширяващата се вселена или несъществуването на времето продължават да ни изумяват. Това, според Ровели, е добре: „Ако сме объркани, то е защото не знаем. Науката се основава на непрестанното задаване на въпроси. Не бих вярвал на никого, който твърди, че сме близо до окончателната теория на всичко.“  
— Evening Standard

„Карло Ровели притежава безценен талант: този на обаятелния разказвач. Именно защото сме си разказвали истории, сме се сдобили с огъня. И по същата причина сме преплавали Атлантическия океан в паянтова лодчица, надвили сме Хитлер и сме направили „големия скок за човечеството“ на Луната.“ 
— Linkiesta


Други отзиви: 

Книгата в Goodreads

Манол Пейков и Митко Новков – за „Седем кратки беседи по физика“
– Денят започва с култура, БНТ

Откъс от книгата, Дневник

Христо Блажев, Книголандия

„Книга, обясняваща теорията на относителността на Алберт Айнщайн, неочаквано стана бестселър в Италия.“
– Площад Славейков

Интервю на Нева Мичева с Карло Ровели, Култура