hide

9.00 лв.
8.10 лв.
 

Цената на свободата - Либия зад кулисите на преговорите

Превод от
френски език
Редактор
Здравко Попов
Оформление
Корица
Мека корица
Корична цена
9.00 лв.
Брой страници
144
Издадена на
02.2011
ISBN
978 954 491 667 1

 

"Тази книга е автентично доказателство, дело на първия преговарящ за освобождаването на българските медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт по обвинение в умишлено заразяване с вируса на СПИН на деца в Бенгази. Тя отразява тридесетината месеца на преговори с либийските власти, с цел да бъдат освободени от затвора несправедливо обвинените медици. (Международни екипи от специалисти научно доказаха, че вирусът е съществувал преди пристигането на българския медицински персонал в болницата в Бенгази.)

Книгата разказва за завоите в хода на преговорите, за създаването на специален фонд, който да финансира грижите за децата и да подпомогне семействата им. 
Самото освобождаване, което става новина № 1 по всички медии на планетата, пряко се свързва с пътуването на Сесилия Саркози и непосредствената намеса на френския президент. Но практически то е резултат от дълги и търпеливи преговори, с много мъчителни моменти на застой и напрежение. Това освобождаване има своята цена.
Книгата позволява да се надникне зад кулисите на мащабни и отговорни международни преговори, да се проследи трудния път към свободата, извървян с цената на много компромиси..."
– Марк Пиерини, висш европейски дипломат, последователно шеф на делегацията на Европейската комисия в Мароко, Сирия, Тунис и Либия. 


„За мен е истинско удоволствие не само да напиша предговора към тази книга, проследяваща детайлно всичко, което по разбираеми причини бе останало скрито от читателите през дългите месеци на работа, но и да благодаря на прекрасните ми колеги.
Специално бих искала да благодаря на г-н Марк Пиерини, една от най-полезните личности и може би най-ценен в случая свидетел, осведомен относно някои моменти от поверително естество в хода на тези преговори, продължили цели две години и половина. Благодарение на неговата интелигентност и големия му опит в страните от арабския свят, както и на безграничното му търпение, той бе незаменим сътрудник.”
– Бенита Фереро-Валднер, европейски комисар по международни отношения и европейско политическо сътрудничество