Жанет 45 ви кани на премиера
на книгата „Записки на блокадния човек" от Лидия Гинзбург
Превод от руски Здравка Петрова
Оформление Милена Вълнарова
Поредица „Памет“
27 януари 2022, четвъртък, 18:30
Галерия Credo Bonum, София, ул. Славянска 2
Представят Георги Тенев, Красимир Лозанов и Манол Пейков
„Съществува огромно количество източници на блокадното интелектуално писане, но сред тях Записките на Лидия Гинзбург са гениално написаните."
– Полина Барскова, поет и филолог
Споделете с приятел!
„Лидия Гинзбург не се страхуваше да разкаже цялата истина за човека. Затова и нейните „Записки на блокадния човек", с техния почти биологически реализъм, си остават най-страшният текст, писан някога за блокадата.
Беше уникален мислител. Не се страхуваше от нищо. Живя тежък живот в безумна страна и самотна старост, но имаше своята работа, както и невероятна, изумителна мъдрост. „Живях без хипнози“, – беше казала веднъж. Учеше своите читатели да бъдат свободни от страхове и лъжи. Победи не само ужаса на живота, но – доколкото й бе възможно – и ужаса на смъртта."
– Дмитри Биков, писател и литературен историк
„Съществува огромно количество източници на блокадното интелектуално писане, но сред тях "Записките" на Лидия Гинзбург са гениално написаните. Като филолог тя включва в своите наблюдения елементи от експертизата на психолога и социолога, а остроумията й в духа на Вяземски се редуват с литературоведски анализ, на който са я учили Тинянов и Шкловски."
– Полина Барскова, поет и филолог
„Доколко е тънка мембраната, разделяща „нормалното“ от „ненормалното“, демонстрира опитът на която и да е война. Човекът е природен убиец, у него тъмното е постоянно в движение. За да се разделим с илюзиите за себе си, достатъчно е да прочетем „Записки на блокадния човек"."
– Андрей Тесля, руски историк
Вход свободен, със зелен сертификат.